I år sägs det ju vara ett riktigt mus-år!?! Redan för ett par veckor sedan såg jag på tv om någon som hade fått flytta ut i sin husvagn för deras hus hade blivit invaderat av möss!!!

Vi har aldrig hittills fått in några möss i husbilen. Vår husbil står i en lada där bonden har avtal med Anticimex och de gör ett mycket bra jobb med att hålla borta de små odjuren, men i år tänkte vi ta till ytterligare åtgärder!
A och O är ju att inte ha något ätbart överhuvudtaget i bilen!!!
Vi ser alltid till att tömma allt i skafferiskåpet, våttorka alla skrymslen och vrår innan vi ställer in den. Man måste även vara jättenoga med spis och ugn.
Sedan finns det ju hur många knep att ta till som helst!
I år testade vi ett för oss helt nytt (h)jul-pyssel!


Ingen aning om det kommer funka, men det låter bra i teorin, tror inte mössen gillar prasslet när de måste ta sig över aluminiumfoliet. Å andra sidan säger man ju att möss kan hoppa 30 cm så…..
Annars finns det ju som sagt en hel djungel av knep som säkert är mer eller mindre effektiva – ättika, pepparmintolja, enris, musfällor o s v. Det bästa hade nog varit om man kunnat hyrt ut husbilen till en katt över vintern.
Det finns ett intressant inlägg på Husbilskompisars sida där de kontaktat Anticimex för att räta ut alla frågetecken vad gäller alla förslag som dykt upp den senaste tiden på Facebook.
https://husbilskompisar.se/nytt-i-husbilsvarlden/undvik-musfesten-i-vinter
Lycka till med att hålla bort de små rackarna, lovar uppdatera er om hur det gick för oss till våren 😉
Lämna en kommentar