Vilken vecka detta varit!!! Sen har den ju också gått i raketfart!💨
I onsdags var jag på kör för första gången (om man inte räknar med kören i låg- och mellanstadiet 🤣) Joyvoice 😍 – såååååå roligt det var!!! Egentligen skulle Matilda varit med också, men hon var tvungen att jobba, men på onsdag blir det premiär även för henne 🎶.
Har även blivit intervjuad av en reporter från tidningen Husvagn & husbil som sett mitt inlägg om ”oskrivna regler med husbil”, och ville göra en artikel om det.
Den har tydligen redan ”släppts” digitalt för de som prenumererar på tidningen. Själv har jag Readly så vet inte riktigt hur den ser ut 🤪. Men man kände ju sig inte så lite präktig när jag läste utkastet från reportern – ja ja …. må väl så va 🤓!
Väderleksrapporten för helgen såg ju inte alltför inspirerande ut. Den analyserades noga och vi beslutade oss slutligen för Båstad, där vi sladdade in runt 18 i fredags kväll.


Här kan man ju nästan inte stå bättre?! Om det inte vore för att man är tvungen att knö in sig mellan en massa personbilar…..🥴
265 spänn med el, tja med det läget är det ju rätt ok.
Efter att vi intagit den traditionsenliga #kommaframölen och ätit lite kvällsmat gick vi en runda med Binkan.

På bägge sidor ser ni vad jag menar 😏.

Men i den här vinkeln ser man dem ju inte alls 😜, gräsplats precis vid havet🤩!
Båstad är verkligen supermysigt!

Att Sverige denna helg har ”öppnat upp” syntes verkligen på Pepes bodega! Där var smockfullt!!! 🤩 Man tror nästan inte det är sant!!! 😍 Vi får kramas igen!!!💞

Jag hade i lördags tänkt ta en tur på stan och kanske till och med shoppa lite….
Jo tjena!

Stängt för säsongen stod det på rätt många skyltfönster 🤬. Istället blev det en shoppingrunda inne på Knut-Jöns-> frukostfrallor a la mumsmums 😍, därefter beslutade vi oss för att köra vidare!
Men självklart först lite Melodikryss 😉

Älskar när det är så där lite lagom svårt, så det går att lösa – vilket det var 🤩.
Vi hade satt siktet mot en rätt ny ställplats som låg ”Vid foten av Hallandsåsen” – i närheten av Förslöv. Vid första anblicken var vi lite tveksamma, men när vi väl hoppat ut och ”känt på det” som vi brukar säga, så blev vi väldigt nöjda!

Medan Micke stekte till lite lunch

så passade jag på att fota vår lille fotomodell bland solrosorna

Mutar man honom med godis blir det bättre….

Men han är den bästa av tiggare!!! 🐶

Och han vet ju vem han ska sätta sig bredvid….. 🤣
Efter lunch gav vi oss ut på jakt efter vandringsleder. Hade sett i min nya enormt bra app: AllTrails att Skåneleden gick här strax bredvid, sagt och gjort vi traskade på.

Det visade sig att det inte bara var Skåneleden som gick här!!! Det fanns jättemånga leder som startade bara ett stenkast från ställplatsen – Hålehall hette det

Vi hade redan gått en bit – upp upp upp och upp igen!!! för att komma dit, så vi hoppade den gröna leden, satsade istället på den gula 😍.

När man väl kom upp på åsen så var det hyfsat plant längs leden, men jösses vilken puls det var dit upp 😅, kommer kännas i benen de närmsta dagarna!!!
Vilken härlig skog, meeeeen det har ju regnat en del, så jag insåg snabbt att jag måste köpa nya skor! Eller snarare kängor!!!💦

Visst var där många spångar och broar längs leden, men långt i från överallt! Med tanke på att det är det här vi gillar att göra, får det allt bli ett besök på Engelsons i veckan! 😜

Vi ger Hålehall naturreservat 5 poäng av 5 möjliga!!! Nästa gång vi kommer hit tar vi den gröna leden på en mil 😜, fast då ska jag ha mina nya vattentäta kängor! Så kan jag klafsa 😜.

Vi var rätt glada när vi nästan två timmar senare närmade oss husabilen 😅.

Startade inte appen förrän en bit in på Skåneleden – det är vid den röda nålen ställplatsen är.
Precis när vi satt oss tillrätta inne i husabilen började det ösregna – snacka om flax!!!
Sen blev det bara lördagsmys 🥰

Någon var lite tröttare än vi andra 🤣 – skitigare också!! Undra om det finns kängor till honom på Engelsons oxå 🤔, men vilken tur vi har duschen i garaget!!! Annars hade det inte blivit kul 🤣.
Häpp nu är det söndag och dags att packa ihop, hem och röja lite sen ny jobbevecka – de rullar på mot jul 😜!
Ha en härlig söndag allihop 😘


8 svar till “Tänk att man fortfarande kan hitta så här fina ställen!!!”
Engelsons var vi till föra veckan gillar deras utbud. Var upp Hålehall naturreservat i början av pandemin. Enda fram till lägerplatserna och stugan. Skulle tänka oss att köra dit igen.
Riktigt fint där!! Ja på båda ställena faktiskt 🤣 Kolla i appen Ställplatser – där finns den med där vi stod 👍🏻🤗 Helt suverän!
Tumme upp på Engelsons. Tur att det är nära för er 🙂.
Vi har en Hurtta ”regnoverall ” till vår welsh som går ner ordentligt på benen som är rätt bra även när det ”bara” är blött och allmänt smutsigt.
Annars gäller ju för oss som även har Golden: En skitig hund är en lycklig hund!
Japp där kan man ibland hitta riktigt bra saker Hoppas som sagt på ett par kängor i veckan 👍🏻
Bingo har flera regndresser men haaaaatar verkligen alla 🤣🤣🤣
Som du säger – en skitig hund e nog en lycklig hund 🤣🐶 Ha de bäst!
Vad använder du för app för att logga och mäta längden på era vandringar i naturen ?
Vi använder Fitness appen i telefonen (IPhone) finns motsvarande i Android 🙃
Hej Nilla !
Ni brukar åka till en vacker plats vid en sjö, rätt nära er hemort.
Kan ni tänka er att dela med er av var den ligger.
Vi ska ut över helgen med vår dotter och svärson och behöver vara rätt nära Varberg så jag tror er plats skulle passa bra.
Menar du kanske Älvasjö? En ställplats nära Ästad vingård? Finns med i appen Ställplatser 😊. Kan det vara den?