I fredags for vi återigen inåt landet. Planen för helgen var att hitta någonstans vi kunde paddla med vår kanot 😊. Det var länge sedan sist!!!
Det lutade åt camping, men först lite fricamping! Hade läst om ett ställe som verkade lite häftigt, dessutom fanns där en hel del vandringsleder.

Micke körde upp drönaren sista vägen fram, och jag fick styra för första gången 😜.

Rätt coolt! Men lite nervöst!!!

Ingen trängsel direkt…. 🤣 Runt kl 20 var där inte en bil på hela parkeringen. Efter lite kvällsmat gick vi en av vandringslederna. Otroligt fint!!!


Tog även en tur ner till gruvan



Malmen och stenen forslades därifrån i järnvägsvagnar ner till Falkenberg! Tänk va mycket man får se och lära sig när man är ute och åker husabil 😜.
Tillbaka vid parkeringen igen fick vi ett ryck och satte igång en brasa på en av grillplatserna. Fanns ved och massor av rastbord. Vi tog våra egna stolar – lite bekvämare än träbänkar 😜

Veden var lite sur så det tog ett tag innan vi fick rejäl fyr på den – men sen så!!!

När temperaturen började gå ner mot 11 grader packade vi ihop och gick in 🥶.
Helt dödstyst!!! 😍 Sov som små stockar!
På lördagsmorgonen var vi fortfarande helt ensamma.

Vi tog nu den gröna vandringsleden på dryga 4 kilometer.

Det fanns mycket svamp i skogen!!! 😆

Älskar skogen 😍

Enormt fin runda!! Funkar även med barnvagn – hela vägen 👍🏻, men var beredd på att kämpa lite, det är mycket upp och ner 😜.

Vackra Holsjön 🤩
Sen kom vi till en källa…..

En hälsokälla dessutom 🙈🤣, alltså jag skulle inte ens tänka mig att skölja händerna i det vattnet 🙈…
Hade sett att det fanns en hel del geocacher man kunde ta på vägen, men utefter den gröna leden fanns inte en enda! Ville ju inte istället gå längs en bilväg bara för att ta cacher, så det blev bara en som låg vid parkeringen 🥴


Vi parkeringen fanns även en liten trollrunda, lagom att gå med små barn. Så söt!!!


Tillbaka vid husbilen var vi inte lite hungriga. Jag hade tagit med kalkonbacon och ägg, så brassade till en riktig pang-frulle 🤩.

Vi fick en liten tiggare sittande bredvid oss där ute skogen, trodde bara de fanns på Ica typ…. 🤣

Mätta och belåtna drog vi vidare mot campingen och paddling 🤩

Men det får jag återkomma om i nästa inlägg…. 😘
10 svar till “Fricamping igen – denna gång i Trivselbygden”
Vilken ovanligt söt tiggare ni hittade 😉
Som vanligt hittar ni otroligt fina platser 🌞
Ja ibland har man tur 😉
Men va mysigt ni har!! Min dröm är en husbil! 👍😊
Vi spelar på Lotto och V75 så vi kan åka mer 😀 Det är bara sååå härligt!!! Hoppas din dröm går i uppfyllelse 🙂
Visste inte att man kunde stå där över natten . Så mysigt 😊 . När vi låg på campingen sist så tog vi oss till gruvområdet till fots för att plocka lite geocacher. Efter att vi gått över den långa träbron kom ett hällregn så vi vände då vi blev blöta in på kroppen. Vi får ta resten en annan gång och då vet vi var vi ska övernatta 👍👍👍
Inga förbudsskyltar alls!!! Ovanligt! Och helt tyst och stilla 🙂 Fanns en del cacher men som sagt de låg inte på den gröna slingan 😀
Vilken härlig plats för Fricamping och ett stort + för fina vandringsleder!
En perfekt plats för avkoppling en helg.
Verkligen, men mycket till avkoppling tyckte jag inte det blev 😀 Det gick i ett, men å andra sidan är det ju väldigt avkopplande att både vandra och paddla!!! Fantastisk helg!!! 🙂
Skulle vilja besöka Trollebo med barnbarnet,hur hittar jag dit?
Mvh Birgitta
Googla på Gräne Gruva 🙂