Jag ligger ju som sagt lite efter… känns som vi varit hemma hur länge som helst nu 🤣
Meeeen måste ju få till en liten slutkläm på semestern först!
Efter Rothenburg ob der Tauber följde vi Romantische strasse upp en bit, men satte sedan siktet mot en vingård med ställplats jag läst om.
Läste sedan att de hade stängt på söndagar, så vi girade tvärt och vände tillbaka mot en Top-Plazt jag hittat i den nya katalogen för året👍🏻 – Kitzingen.

Det finns många ställplatser i Tyskland!!! Tänk om det hade funnits på samma sätt i Sverige! Det hade behövts tror jag….
Vi tog en promenad in till stan – det var sjuuukt varmt 🥵!!! Fick bli en #kommaframöl där!!!


Det var ju söndag och ingenting var öppet, det var dessutom för varmt för att göra någonting över huvudtaget, så vi satt oss i skuggan längst ner vid ån…. eller… det är kanske en flod… Main heter den i alla fall. Sååå skönt i skuggan av träden 🥰
Facetajmade en stund med mina favorittöser 😍

Dagen därpå for vi vidare mot okända mål, enda planen var norrut mot Schweeeeden!
Jag kollade i min mapstr app och såg jag lagt in ett ställe vid Halle-Saale utan någon mer anteckning… Detta måste ju undersökas!
Visade sig att detta var ett vindistrikt 😍!!! Hittade en ställplats inte långt från en vingård och ställde in GPS:en dit. Visade sig att vara ett mycket gott val!


Vi plockade fram cyklarna och ställde in google maps på vingården 🤩

Halvvägs dit kom vi på att vi glömt munskydden, så det var bara att cykla tillbaka igen…🙄
6 kilometer senare var vi så på plats, men själva vingården verkade vara stängd, endast en servering hade öppet för mat och dryck….

Men dryck…🤪!!! Det var ju lite därför vi var där liksom!

Först verkade det som om de inte hade flaskor till försäljning och jag var sjukt besviken, men sen visade de sig att hon jag pratade med inte var någon hajjare på engelska (eller jag på tyska för den delen) så vi fick i alla fall köpt med oss två flaskor hem 😋.


Jo då, det är en öl ni skymtar där nere till vänster i bilden… försökte photoshoppa bort den, eftersom vi just är på en vingård…. men orkade inte! Han tog en öl…..😶

Många vinplantor hade de!!!

Men inte riktigt mogna ännu!

Efter det cyklade vi mot en spännande borg vi sett från ställplatsen tidigare – Rudelsburg slottsruin

Tur man har el-cyklar kan jag säga annars hade vi ALDRIG cyklat dit!!!
Tydligen har ”vi” även varit här och bränt ner….. ja ja det var väl i o f s ett par hundra år sedan men ändå…. Läst nått om att de inte brydde sig om att bygga upp slottet igen efter vår attack under 30-åriga kriget… kanske därför de blängde surt på oss på ställplatsen 😳, enda svenskar som vi var, även där….

Mäktig utsikt!!!


Dagen därpå körde vi mot Rostock, frågan var – en natt till i Tyskland eller hem
Det blev ”hem”, en natt till utanför Calles 🙄, eftersom platsen vi tagit sikte mot i Rostock var full…. Tjo ho…. men ibland blir det ju inte som man tänkt sig 🤣.
Tog färjan kl 9:00 från Rostock till Gedser (denna gången hade jag kollat mer än en gång innan jag bokade 🙈)

Nykissad på yttre däck 🙈
När vi körde av färjan i Gedser stoppades varenda bil. Det var pass och Covid-intyg! Kontrollanten var inte heller han ”van” vid ”Recovery-from-Covid-intyg” 😁 frågade om vi var okej😁, sen var det bara att köra vidare 👍🏻.

Alltid lika skönt att köra över gränsen till Sverige 😍🇸🇪
Det blev 27 nätter, 400 mil och ännu fler minnen att stoppa ner i minnesbanken 🥰🙏🏻🇭🇷☀️.
I morgon är det dags att dra igång reaktor 2 – min jobbe-hjärna – hoppas det går smärtfritt 🥴. Ska bli skönt med lite rutiner igen!
14 svar till “Sista etappen mot Schweden”
Trevligt att få följa med på eran resa. Tack för det. En fråga….din mobil. Vad är det för en?
Ska köpa ny och tycker din ser lagom ut i storleken.
Fortsätt å skriv och gör film. Vi följer er gärna.
Kram Tove
Hej och kul du gillar att följa oss 🤗
Jag har en IPhone 11 Pro, nu ca 2 år gammal men jag är fortfarande supernöjd 👍🏻 tar riktigt bra kort men de är dyra små rackare… men så e de ju lite mer än en telefon oxå.
Ha de gott 😊
Låter som ni haft det gött mest hela tiden.
Nu gäller det bara att inte starta upp jobbet för snabbt, det är ju fortfarande sommartid som gäller 🌞😂
Mycket bra 🤗
Nä man får ta det lite slow så man inte chockar kroppen 🤣🤣🤣
Visst är vingårdar fina. Solmogna druvor på de vackra vinrankorna, oftast vacker natur och gamla pittoreska byggnader. Vinflaskorna har också ofta förförisk design. Men, öl är godare!🍻
Naj Naj Naj öl en riktigt varm dag men inget går upp mot ett glas vin 🥰
Har varit kul och inspirerande att få följa med på er resa.
Hoppas få ett nytt inlägg snart igen
Tack snälla 🤗🥰 kul du vill följa
Kul att läsa om era äventyr. Varför färja till Danmark och sedan bron?
☺️ Vi tar färja och bron för det blir minst tid på båten (för Binkans skull)
Nästa gång testar vi nog katamaranen från Ystad 👍🏻
Tror att även för er att det blir billigare att köra båda broarna genom Danmark.
Hm du menar stora Bält bron? Blir ju liiiiite längre då 😬, sen föredrar vi att köra på öst-sidan istället för väst, mkt mindre trafik.
Nästa år ska vi åka ännu längre österut tänkte vi, eftersom vi ska längre ner i Kroatien 🤗
Så mysigt att få följt er på er resa!!❤️På fredag börjar min semester och då drar väl vi iväg. Blir iofs Sverige.. 😀Men vart får vädret lite bestämma!❤️
Kul du ville flöja med 🙂 Ha en riktigt härlig semester!!! Bra när man kan styra mot solen 🙂