Nya prylar

Förra veckan krånglade ju vår Alde panna, stannade helt plötsligt och felmeddelandet ”heater not found” dök upp på panelen 😖.

På Alde i Färlöv fick vi hämtat ut en ny panel som Micke lite raskt satte in 👍🏻.

Den nya Alde panelen var ”iNet-förberedd” och Micke var ju inte sen att beställa en iNet-box och en ”level control”, så att han kan fjärrstyra panelen via bluetooth / sms samt ha koll på nivån i gasflaskan.

Nödvändigt?? Hm 🤔 för han ja!

Själv var jag rätt trött på all grus och skit som Binkan och vi drar in i husbilen, så jag har en längre tid letat efter en bra dammsugare. Googlat och googlat – hur svårt kan det vara? Svårt! 🙈 Kom överens med mig själv att köpa denna

Supernöjd!

Micke satte upp fästet bredvid invertern så det är lätt att ladda den – perfekt!!!

Jag har mina leksaker och han har sina 😂😂😂

Denna helgen åkte vi inte så långt – tog en favorit i repris – Åkulla bokskogar

Blev en frukost ute idag med 🥰
Helt spegelblankt ☀️
Snart ska vi ta cyklarna och åka till en vandringsled en bit bort – hoppar Hiaklitten idag 🙈, tror där är för mycket folk (och för många berg 😂)
Nyss tog Binkan ett morgondopp 😂 – årets första dopp dessutom ☀️ Kul med våt hund 😂🙈

Ha en härlig lördag allihop ☀️☀️☀️

6 svar till “Nya prylar”

  1. Det måste ha varit en av de finaste platserna som finns. Vilken härlig tid att sitta där i stolen och bara titta över sjön.
    Önskar er alla tre en fortsatt trevlig helg!

  2. Åkulla bokskog är väl en plats som tål flera återbesök. Det måste ju vara otroligt grönt när alla bokar grönskar!
    En riktigt skön helg önskar vi er!
    Hiaklitten har jag däremot inte något behov att återupptäcka…

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: