Elmia husbil husvagn 2019

Kort och intensivt kan man kalla årets mässa för vår del!

Vi har inte riktigt hunnit att strosa omkring och titta ordentligt på bilarna, eller hunnit träffa alla vi velat, men det är ju en mässa nästa år oxå 😜.

Årets mässa då:

Den största wow upplevelsen tyckte vi Adria hade!

En husvagn!!! Adria Astella! Wow, en sån ska vi ha om vi inte längre kan / vill ha husbil! Tänk att kunna öppna dörrarna på vid gavel från både sovrummet och kök/vardagsrum 🤩!!!

Men det kostar att dansa i stan….. prislappen var nästan som en husbil!

Årets ”hur tänkte man där” måste väl ändå vara husbilen som var ett badrum???

Man sänker ner hela badrummet när man ska sova, men tänk då om man kommer på att man glömt borsta tänderna 🙈. Och vem behöver två handfat??

Roligt med nytänk!! Men även om jag gillar stora badrum, var detta nog att ta i lite väl bra 😂

Adria (igen 😜) hade tänkt tvärt om – en riktigt fiffig lösning i sin lilla 6-metare

Man fäller ner handfatet när man behöver det – det var nog inte samma person som designat Chaussonen 😂😂😂

Vi gillar belysning och Mc Louis har verkligen lyckats i flera av sina bilar, ett exempel:

Laika lockade inte bara med husbilar utan även god pizza 🤪

Många foto blir det…..

Men mässan är ju mer än bara utställningsbilar

Mer än halva nöjet är ju det som är utanför 😊

En rejäl campingplats det här😜

Lite mat och god dricka här och där mellan bilarna. Träffa vänner, andra bloggare eller göra helt nya bekantskaper, är det som gör mässan svår att vilja missa! ☺️

Bingo då…. han gillar inte när vi lämnar honom ensam! Vi har en övervakningskamera där vi kan se vad han gör!

När vi kom tillbaka frågade vi honom vad han gjort på bordet!!!! Han förnekade det 😂 men skämdes när han fick se bildbeviset 😂😂😂

De har ju lite tillbehör oxå, inte så mycket som jag velat. Tyvärr kan man inte ens köpa nått från Kama Fritid som bara visar upp sina fina saker.

Ett eget förtält till Binkan kanske 😜

Lampor med flammande ledbelysning gick som smör i solsken!! Tror de sålt slut helt idag! Med eller utan högtalare i 😂

Jag gick istället bet på en överdragsklädsel från Ullbädden

Det är dyrt att gå in i andras husbilar 🙈

Men visst ser det ut som en nallebjörn som bara vill krama om en?? 😍

Nu ska vi ta en promenad med Binkan sen blir det en runda in på mässan igen innan vi styr kossan hem igen 🚍

Ha en härlig söndag allihop 🥰

6 svar till “Elmia husbil husvagn 2019”

  1. Tack för alla bilder! Härligt för oss som inte var på plats. Den där husvagnen visas på alla bloggar, så den måste gjort intryck. Och badrumslösningen under sängen är ju helt ogenomtänkt tycker jag.. som går på toa på nätterna.

  2. Adrias husvagn var cool! Chausson med badrummet var ju udda. Kul med nytänk men hmm, nej jag fattar inte riktigt … Vi funderade över om de kanske byggt den mest för att få uppmärksamhet och få folk till montern – för att sedan sälja andra husbilar. Synd att vi inte sågs i vimlet!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Följ med oss även på:

Det senaste på Instagram:

52. Ett år som husbilspodd!🍾 Stora Husbilspodden

I Husbilsskolan pratar vi däck, kanske inte det första man går och tänker på men otroligt viktigt. Vi pratar om vad en ställplats/camping får kosta per natt. Lyssnaren Johan Banks undrar vad vi lyssnar på i husbilen när vi kör och här kommer lite oväntade svar😂. Vi firar dessutom 1 år som podd med tilltugg och massa bubbel…och vem i gänget är det som får stå för elen i två dygn? Restips: Holsljunga Camping & Café https://holsljungacamping.se Kommaframmat: “Förrätt” (detta blir det ofta när vi kommit fram på plats i Kroatien till Kommaframbubblet) Blanda en burk Philadelphiaost med en matsked creme fraiche, en nypa grovsalt och lite vitpeppar. Rör om och rulla in osten som en rulle i smörpapper. Lägg i kylen ett par timmar. När det är dags att servera, lägg ostklumpen i mitten av fatet och strö över stenbitsrom/kaviar, hackad rödlök och hackade rädisor, vid kanterna salta kex eller potatischips Kommaframöl: Hönö Lager från Hönöbryggeriet. Fruktig smak med inslag av ljust bröd, aprikos, örter och apelsinskal. Serveras vid 8-10°C till fläsk- och lammkött eller som sällskapsdryck. 5% Nr 30590 Elmia Husvagn Husbil: https://www.elmia.se/husvagn/ Rabattkod till Kosta lodge: Husbilspodden Detta ger dig 20% i rabatt. Gå in på adressen för att boka https://kostalodge.se/staellplats/ Finnlines bokar du på www.finnlines.se Vill du se deras nya fartyg går du in på https://www.finnlines.com/sv/passagerare/nya-fartyg/ Finnlines kan du följa på sociala medier Facebook och Instagram, @finnlinessverige Följ gärna Stora Husbilspodden på Facebook, där hittar du också länkarna till bland annat restipsen. Våra Husbilsresor kan du också följa på Youtube https://www.youtube.com/@VaraHusbilsresor , Facebook och Instagram https://www.instagram.com/varahusbilsresor/ . Våra NYA poddkompisar Jeanette & Robban 😃 Jeanette och Robban har instagramkontot https://www.instagram.com/glampingexplorer och Youtube https://www.youtube.com/@Glampingexplore. Har du en fråga, fundering eller vill tipsa oss om något, maila: storahusbilspodden@gmail.com
  1. 52. Ett år som husbilspodd!🍾
  2. 51. Elkrångel, Salzburg och en glad nyhet
  3. 50. Kroatientips, Bästa reseminnet och stjärnkocken Ulf Wagner
  4. 49. Bästa prylen, Atlantkusten & Sangria
  5. 48. Restips inför europaäventyr
%d bloggare gillar detta: