Svarta leden på Marstrand

De flesta känner nog till promenadslingorna på Marstrandsön, men vår favorit ligger inte där!

Efter vi satt i oss en stärkande frukost med nybakade pumpasurdegsfrallor och fyllt picknickväskan, gav vi oss ner till byn. Därifrån är det skyltat -> vandringsled.

Det finns tre stycken slingor att gå – svart, blå och grön. Har man hur mycket energi som helst kan man gå alla tre, för de gränsar till varandra. Vi hade som sagt bestämt oss för den svarta.

Solen hade dessvärre svikit oss och mörka moln hotade från inlandet. Vi övervägde starkt att vända tillbaka, men bestämde oss för att fortsätta.

Bingo bara älskade det!!!

Upp och ner, ner och upp.

Bingo låg före hela tiden och drog! Bra för oss som annars oftast går fel på sånna här leder 😂😂😂

Först hade vi tänkt ta fram picknickmaten på utsiktsplatsen, men där blåste lite väl kallt.

Hittade istället en grillplats där vi satt i somras med syrran o hennes Ronny (i mycket skönare väder). Där åt vi snabbt som tusan för att inte kyla ner oss alltför mycket.

En liten lagom runda blev det – (vi var tröttare än lilla Binkan)!!!

Tillbaka vid ställplatsen satt vi oss ute i lä av husbilen. Rätt ok… men helt plötsligt började solen bli starkare och starkare (Micke såg det bevisligen i sin sollcellsapp!!!)

Och helt plötsligt kunde vi till och med ta av oss jackorna!! 🌞😎

Sen drog vi igång Cobben för att grilla lite kycklingspett. Inte ens i min vildaste fantasi kunde jag tro vi kunnat sitta ute och äta!! Men det gjorde vi!

Bingo hade ju som vanligt sin egen stol

Ja, vi har snart en miljard foto på denna goa lilla hund 🤣.

Ända till kl 19 satt vi ute! Vilken kväll!!!

Idag lyser solen på en klarblå himmel, typiskt man måste hem å jobba… 😔

Ha en härlig söndag i solen 🌞😘

3 svar till “Svarta leden på Marstrand”

  1. Vad härligt det ser ut. Västkusten verkar ha många fina pärlor, men tyvärr blir det för långt bort för oss, åtminstone för en helg. Vi var själv äntligen ute på årets första lilla resa nu i helgen. Det blev Grisslehamn på Roslagskusten. Inte lika fint väder som ni hade, men härligt med vårkänslor!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Följ med oss även på:

Det senaste på Instagram:

52. Ett år som husbilspodd!🍾 Stora Husbilspodden

I Husbilsskolan pratar vi däck, kanske inte det första man går och tänker på men otroligt viktigt. Vi pratar om vad en ställplats/camping får kosta per natt. Lyssnaren Johan Banks undrar vad vi lyssnar på i husbilen när vi kör och här kommer lite oväntade svar😂. Vi firar dessutom 1 år som podd med tilltugg och massa bubbel…och vem i gänget är det som får stå för elen i två dygn? Restips: Holsljunga Camping & Café https://holsljungacamping.se Kommaframmat: “Förrätt” (detta blir det ofta när vi kommit fram på plats i Kroatien till Kommaframbubblet) Blanda en burk Philadelphiaost med en matsked creme fraiche, en nypa grovsalt och lite vitpeppar. Rör om och rulla in osten som en rulle i smörpapper. Lägg i kylen ett par timmar. När det är dags att servera, lägg ostklumpen i mitten av fatet och strö över stenbitsrom/kaviar, hackad rödlök och hackade rädisor, vid kanterna salta kex eller potatischips Kommaframöl: Hönö Lager från Hönöbryggeriet. Fruktig smak med inslag av ljust bröd, aprikos, örter och apelsinskal. Serveras vid 8-10°C till fläsk- och lammkött eller som sällskapsdryck. 5% Nr 30590 Elmia Husvagn Husbil: https://www.elmia.se/husvagn/ Rabattkod till Kosta lodge: Husbilspodden Detta ger dig 20% i rabatt. Gå in på adressen för att boka https://kostalodge.se/staellplats/ Finnlines bokar du på www.finnlines.se Vill du se deras nya fartyg går du in på https://www.finnlines.com/sv/passagerare/nya-fartyg/ Finnlines kan du följa på sociala medier Facebook och Instagram, @finnlinessverige Följ gärna Stora Husbilspodden på Facebook, där hittar du också länkarna till bland annat restipsen. Våra Husbilsresor kan du också följa på Youtube https://www.youtube.com/@VaraHusbilsresor , Facebook och Instagram https://www.instagram.com/varahusbilsresor/ . Våra NYA poddkompisar Jeanette & Robban 😃 Jeanette och Robban har instagramkontot https://www.instagram.com/glampingexplorer och Youtube https://www.youtube.com/@Glampingexplore. Har du en fråga, fundering eller vill tipsa oss om något, maila: storahusbilspodden@gmail.com
  1. 52. Ett år som husbilspodd!🍾
  2. 51. Elkrångel, Salzburg och en glad nyhet
  3. 50. Kroatientips, Bästa reseminnet och stjärnkocken Ulf Wagner
  4. 49. Bästa prylen, Atlantkusten & Sangria
  5. 48. Restips inför europaäventyr
%d bloggare gillar detta: