Rekreation i Fegen

Man insåg när man vaknade i morse att man inte var 20 längre 😁. Hade lite ont i håret om man säger så. Men oj så lyckat allt blev!! Det kom aldrig något regn, solen sken på en blå himmel och det var lagom vart.
Kl 14:00 sprang de ut, alla 300 studenterna på Falkenbergs gymnasieskola


Och återigen kom det ett par tårar. Stolt mamma – check! ❤️

Studentskivan blev oxå jättelyckad. Jordgubbsmojiton, maten och tårtan var jättegod om jag får säga det själv! Tårtan hade barnens pappas sambo gjort, sååå god prinsesstårta!! Jag som inte ens gillar prinsesstårta tog två bitar!!!! 


Matilda med sina två pappor och två mammor😄

Känner mig mer än nöjd! 🇸🇪🍾🔆😇

Idag fick jag köra hela långa vägen till Fegen (Micke var lite…… trött) och nu sitter vi bara och njuter i solen på en väldigt vacker, ödslig plats. Men inte så ödslig för vi fick precis grannar i form av ett ungt par från Tyskland. Mycket trevliga! Micke gav dem lösen till vårt wi-fi, som de blev jätteglada för. Han tycker så synd om alla om inte har internet 😄😄😄

MEN det har kommit upp förbudsskyltar här – att man inte får campa – uppställning förbjuden…. Hmmm och vi som är så ordentliga, så nu sitter vi här och funderar på hur vi ska göra. Våra tyska grannar var oxå lite osäkra på om de vågade stanna… 


Men vi har ju bara parkerat?! Sen om vi råkar somna lite tidigt ikväll (eftersom det var lite brist på den varan i natt) så kan väl vi inte rå för det eller?! 

Få se om vi vågar 🙃

Nu ska jag gå och leka med min drönare 🛩 chillevippen 🔆

8 svar till “Rekreation i Fegen”

  1. När jag tog körkort 1965 på personbil, sa min bilskollärare, vilket jag aldrig glömmer: ”Så länge du sitter i bilen, har du bara stannat den, lämnar du bilen, då har du parkerat den”. Det kör jag efter än idag. Koppla av och må bra.

    • Vi bestämde oss för att vara ”busiga ” och stanna kvar! Vi och våra små söta tyska grannar 😊
      Tror inte vi stör nån så…. Låtsas som vi inte sett skylten 🙉🙈🙊
      Däremot får man stå nere vid Sandvik kyrka två nätter gratis, men det gick inte!! 1000000000000000000 knott!!! 😳
      Ha de gött 🔆

  2. Hungrig!!! Behöll ni alla resterna för er själva…. 😕 nä skämt åsido, vi kom iväg på rull och det blev spontan knytis med några husbilar i ett knottfritt grillhus så vi blev mätta också 😊

    Så härligt att studentskivan blev så lyckad – grattis!!! 🎓👏

    • Japp mycket fläskfilé i frysen blev de!! Bra att ha med när vi ska åka nästa torsdag! Nästa torsdag 😁 nu e de nära…. Nya listor – roliga pack-listor!!
      Kul att ni kom iväg! Man kan inte sitta hemma i sånt väder 😄🚐🔆

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

%d bloggare gillar detta: