Problemen är lösta! Vi fick hämta nya el-kablar på Campea och på Euromaster fixade de däcket på knappt en kvart!! 👍🏻
I brevlådan hemma i torsdags hittade jag de här 😉
Hade visst råkat beställa dem oxå 😉 nu ska Gotlandsresan planeras!!
I fredags bar det av mot jobbet i husbil, eftersom vi bestämt oss för att stanna i Halmstad över helgen. Så fint väder som alla vädersighter lovat!!!
Vi hade tänkt ställa oss i småbåtshamnen, men där var fullt. Hamnade på Citycamp istället, och en stund senare kom våra husbilsvänner Roger och Lena

Men var var vädret de hade lovat?? 27 grader och sol??? Inte där vi var i alla fall 😕 men visst, det var bättre än på ett bra tag!
Grillmästarna var snart i farten! (Och svenska flaggan var uppe)
Micke serverade oss en appertiff före maten 😊
Måste rekommendera mitt nya favoritvin:
Såååå gott!!!!
Morgonpromenad utmed Nissan, vackert! men varför måste det blåsa hela tiden i detta landet????
Roger hade investerat i ett likadant vindskydd som vi köpt
Det behövdes i helgen!! När solen försvann bakom björkarna så vi flyttade bakom husbilen, vid sidan av husbilen och lite framför husbilen… Allt för att sitta i solen utan att bli helt bortblåsta 😄 Grannarna, som varit på ställplatsen tidigare hade tagit den bästa platsen med sol hela dagen, skrattade åt oss 😂
Det som nu skriker i öronen på mej, när jag återigen på söndagkvällen sitter och bloggar i soffan, är måsskrik! Jösses va måsar där var!!! En unge hade ramlat ner från taket och därför var det extra kalabalik! 24 timmar om dygnet!
Några måsar hade på sin inflygning till boet släppt ifrån sig lite…. slaggprodukter. Då tog Roger fram slangen och började tvätta husbilen, med husbilsvattnet. Man tager vad man haver 😉 måsskit vill man inte ha på husbilen!!!



Lämna en kommentar